وب چیست و چگونه کار می کند

By:

ارتقای سطح دانش, توانایی و مهارتهای ارتباطی برای پاسخگویی به نیازهای جدید یکی از رویکردهای مهم در سازمانهایی است که به اصل پویایی مداوم پایبندند. هر سازمانی برای ایجاد ارتباط مستحکم تر و بهتر با گروههای مخاطب و مشتریان خود تدابیری اندیشیده است. امکانات اینترنت یکی از مناسبترین و در عین حال ساده ترین راههای ایجاد ارتباط دوسویه بین سازمان و کلیه افراد و نهادهای ذینفع (Stakeholders) است. بهره برداری از امکانات اینترنتی همواره به دو عامل اصلی وابسته است. نخست, فناوری جدید و دیگر شیوه و کیفیت استفاده از این پدیده.

download

با اقبال رو به فزونی برای استفاده از اینترنت, شاید سخن راندن از مزایا و مضار اینترنت شاید در عمل چندان ثمربخش نباشد. اینترنت نیز همچون پدیده های دیگر عصر جدید راه خود را پیموده و با توجه امکانات بیسابقه ای که دارد, به سرعت در حال گسترش است.

اگر از چون و چرا و مجادله درباره اساس و فلسفه اینترنت صرف نظر کنیم وآنرا همچون رسانه های نوین، یک پدیده, با ویژگیهای خاص خودش بدانیم , ناگزیریم به تناسب موضوع مورد نظر, به جنبه هایی از اینترنت بپردازیم که مستقیم و غیرمستقیم بر روی سازمانها و کاربران تاثیر می گذارد.

۱) سازمانها. سازمانها (اعم از دولتی و خصوصی) که از عمده ترین کاربران ایترنت هستند, دو دلیل عمده را برای توجیه ضرورت استفاده از اینترنت را مطرح می کنند؛ نخست آنکه این پدیده مجرای مناسبی برای انجام امور جاری, مانند مبادلات, ارتباطات دو و چند جانبه, و امر تجاری آنها است که علاوه بر کاهش هزینه ها و نیاز به نیرو انسانی, در تسریع امور تاثیر غیرقابل انکاری دارد. دیگر آنکه اینترنت جایگاه بسیار مناسبی برای انتقال اطلاعات به اشکال مختلف و اطلاع رسانی است. به ویژه آنکه ارتباط با مشتریان و مخاطبین از این طریق بر بسیاری از اشکال دیگر ارتباط برتری دارد.

۲) کاربران اینترنت (بطور عام) اگر چه هنوز منابع اطلاعاتی, مجراهای انتقال اطلاعات و فرایندهای خارج از چهاچوب اینترنت بخش اعظم نیازهای کاربران را تامین می کند و شاید تا آینده ای نه چندان نزدیک, جایگاه آنها حفظ خواهد شد؛ اما ارزیابی گرایش کنونی کاربران به اینترنت حاکی از آن است که جایگاه این پدیده به عنوان یکی از مهمترین منابع اطلاعاتی و مجراهای ارتباط روز به روز مستحکم تر می شود. از این رو علیرغم معضلاتی که هم اکنون در زمینه بهره برداری از اینترنت وجود دارد, چشم پوشی از آن به معنای از دست دادن امکانات اطلاعاتی وارتباطی است که تامین آنها از طرق دیگر یا میسر نیست و یا مستلزم صرف هزینه, نیروی انسانی و زمان فراوان است.

● چه باید کرد؟

قبل از اینکه اینترنت با همه کارکردهایش خود را بر ما تحمیل کند و با رفتار منفعلانه تسلیم بی چون و چرای آن شویم, لازم است ضمن وضع مقررات حقوقی, آموزش, ایجاد زیرساختهای مناسب, تامین منابع مالی و هزینه مشارکت سازمانها, گامهای اساسی در زمینه پوشش اطلاعاتی در اینترنت بر داشته شود. بدون تردید وجود منابع اطلاعاتی داخلی در اینترنت ثمراتی دارد که تنها محدود به منافع سازمان نمی شود؛ بلکه تامین نیازهای کاربران و نمایاندن توان علمی کشور از دیگر پیامدهای آن است.

با تسهیلاتی پس از ظهور پدیده «وب» در زمینه انتقال اطلاعات بر روی اینتر نت به وجود آمده است, گرایش به حضور در اینترنت و مشارکت در تبادل اطلاعات علمی و تجاری دچار تحولی اساسی شده است. حضور مراکز پژوهشی, دانشگاهها و سازمانهای تخصصی داخل کشور در اینترنت,- اگرچه چندان پر رنگ و مؤثر نیست- بدان معنا است که صرفنظر از نکات منفی, اینترنت پدیده ای است که می تواند در خدمت دانش, آگاهی و علم قرار گیرد. باید تلاش کرد و امیدوار بود که مراکز علمی و پژوهشی کشور هرچه بیشتر به اهمیت این پدیده در رشد علمی کشور توجه نموده و استفاده از اینترنت را به سطح «حضور تبلیغاتی» محدود نسازند.

مرکز اطلاعات و مدارک علمی یران به عنوان پژوهشکده ای که فعالیت خود را پیرامون سه محور متمرکز نموده است از سال ؟۱۳۷ امکان بهره برداری از اینترنت رایافت و از همان زمان به دنبال راه کارهایی برای حضور جدی و ثمربخش در اینترنت بود. اقدامات نتیجه بخشی در این زمینه انجام گرفت که مهمترین آنها انتقال اطلاعات ۱۱ پایگاه اطلاعاتی فارسی و لاتین مرکز به میحط وب بود که هم اکنون درحال بهره برداری است. در عین حال مرکز مرز فعالیت در این زمینه را به همین حد محدود ننموده و حیطه فعالیت خود را گسترش خواهد داد.

● تاریخچه وب

ظهور وب را می توان منشاء یکی مهمترین تحولات عصر حاضر در عرصة ارتباطات دانست. سابقه‌ اندیشه‌ ایجاد صفحه‌هایی‌ که‌ به‌ صورت‌ فوق‌ متنی‌ ایجاد و خوانده‌ شود منتسب‌ به وانوار بوش‌ (Vannevar Bush) است‌ که‌ در سال‌۱۹۴۵ طی‌ مقاله‌ای‌ در ماهنامه‌ آتلانتیک‌ تحت‌ عنوان‌ “As we may think” به‌ نگارش‌ در آورد. پس‌ از ۴۵ سال‌ تیم برنرز TimBerners-Lee و روبرت کالیا Robert Cailliau در آزمایشگاه‌ اروپایی‌ فیزیک‌ ذره‌ای‌ (CERN) در ژنو سوئیس‌، پروژه‌ HTML را تهیه‌ واندیشه‌ خود را در نوشتاری‌ تحت‌ عنوان:

▪ ‌”World Wide Web: Proposal for a Hypertext Projet”

و بر اجرای‌ آن‌ تأکیدکردند. در سال‌ ۱۹۹۲ فعالیتهای‌ آنان‌ به‌ ثمر نشست‌ و پدیده‌ جهانی‌ وب‌ متولد شد. بلا فاصله‌ مرورگرهای‌ (Browser) مناسب‌ وسازگار نیز تهیه‌ شد که‌ با اقبال‌ جهانی‌ مواجه‌ شد.

اینکه‌ چرا وب‌ از آزمایشگاه‌ اروپایی‌ فیزیک‌ ذره‌ای‌ (CERN) آغاز شد چنین‌ پاسخ‌ داده‌ شده‌ است‌: به‌ دلیل‌ ماهیت‌ سؤالهایی‌ که‌ درعلم‌ فیزیک‌ مطرح‌ می‌شود و ضرورت‌ همفکری‌ جهانی‌ در زمینه‌ موضوعات‌ این‌ حوزه‌، وجود محمل‌ ارتباطی‌ برای‌ مرتبط ساختن‌متخصصین‌، غیر قابل‌ اجتناب‌ بود. سیستم‌ ارتباطی‌ مورد نیاز می‌بایست‌ بدون‌ توجه‌ به‌ اختلاف‌ موجود بین‌ سیستمهای‌ کامپیوتری‌ ازنظر نرم‌افزار سیسستم‌ عامل‌ و سخت‌افزار، کارآیی‌ داسته‌ باشد. این‌ نیاز، با همت‌ پژوهشگران‌ این‌ مؤسسه‌ برآورده‌ شد. تحولات‌شگرفی‌ در عرصه‌ نمایش‌ سریع‌ اطلاعات‌، جستجو و امکانات‌ جنبی‌ برای‌ وب‌ روی‌ داده‌ است‌. اما به‌ نظر منمی‌ رسد (CERN) ازموقعیت‌ پیشتاز بودن‌ خود تنزل‌ کرده‌ باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *